

Chwilowo nie możesz polubić tej opinii
Zgłoś komentarz
Zgłoszenie wysłane
Twoje zgłoszenie nie może zostać wysłane
Napisz swoją opinię
Recenzja została wysłana
Twoja recenzja nie może być wysłana
Opis
Pastylki Hascosept smak cytrynowo-miodowy to lek stosowany w leczeniu objawów zapalenia gardła oraz jamy ustnej, zaczerwienienia czy bólu gardła. Produkt ma formę pastylek twardych do ssania, które zawierają benzydaminę o działaniu przeciwzapalnym oraz miejscowo znieczulającym i odkażającym. Lek jest przeznaczony dla osób dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat.
Smak cytrynowo-miodowy.
Skład
Substancją czynną leku jest benzydaminy chlorowodorek (Benzydamini hydrochloridum).
1 pastylka twarda zawiera 3 mg chlorowodorku bezydaminy.
Substancje pomocnicze: izomalt (E 953), acesulfam potasowy (E 950), kwas cytrynowy jednowodny, lewomentol, aromat cytrynowy, aromat miodowy, żółcień chinolinowa (E 104).
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek należy stosować doustnie, pastylki należy powoli ssać, nie żuć ani połykać. Dawkowanie Hascoseptu smak cytrynowo-miodowy u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat to 1 pastylka 3 razy dziennie. Nie stosować dłużej niż 7 dni.
Działanie
Hascosept smak cytrynowo-miodowy zmniejsza stan zapalny i miejscowo znieczula oraz odkaża. Lek zawiera benzydaminę z grupy indolowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) stosowanych miejscowo i ogólnie.
Wskazania
Pastylki Hascosept smak cytrynowo-miodowy podaje się miejscowo w leczeniu objawów stanu zapalnego gardła i jamy ustnej, np. obrzęk, zaczerwienienie lub ból.
Przeciwwskazania
Nie stosować leku u osób z nadwrażliwością na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Z nieznaną częstotliwością mogą wystąpić ciężkie reakcje alergiczne, objawiające się: nagłym obrzękiem gardła lub jamy ustnej, trudnościami w oddychaniu, wysypką czy świądem (zwłaszcza całego ciała). W przypadku ich wystąpienia należy natychmiast poinformować lekarza.
Niezbyt często występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 100 osób): reakcje skórne jako nadwrażliwość na światło.
Rzadko występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 1000 osób): pieczenie lub suchość w jamie ustnej. W razie wystąpienia tych objawów, można je zmniejszyć wypijając szklankę wody powoli, małymi łykami.
Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 10 000 osób): skurcz oskrzeli.
Częstość nieznana: przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego u płodu, reakcja alergiczna (nadwrażliwość), ciężka reakcja alergiczna (wstrząs anafilaktyczny) z objawami takimi jak: trudności w oddychaniu, ból lub ucisk w klatce piersiowej i (lub) uczucie zawrotów głowy/omdlenia, silny świąd skóry lub wystające guzki na skórze, obrzęk twarzy, warg, języka i (lub) gardła; reakcja taka może zagrażać życiu, niedoczulica jamy ustnej (miejscowa utrata wrażliwości błony śluzowej jamy ustnej).
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Nie zaleca się stosowania leku, jeśli u pacjenta występuje uczulenie na kwas acetylosalicylowy (aspirynę) lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).
Lek należy stosować ostrożnie u pacjentów, u których występowała astma oskrzelowa, gdyż może on spowodować duszność.
U niektórych pacjentów owrzodzenie jamy ustnej i gardła może być jedynie objawem innego ciężkiego procesu chorobowego. W przypadku gdyby objawy nasilały się lub nie ustępowały po 3 dniach stosowania leku, należy skontaktować się z lekarzem.
Hascosept smak cytrynowo-miodowy zawiera izomalt, dlatego w przypadku osób z nietolerancją niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
Przechowywać w blistrze w oryginalnym opakowaniu zewnętrznym, w celu ochrony przed światłem.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie stosować leku w czasie ciąży i karmienia piersią.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Lek nie jest przeznaczony dla dzieci w wieku poniżej 6 lat ze względu na postać pastylek do ssania. Dzieci poniżej 11 lat mogą przyjmować lek pod nadzorem osób dorosłych.