

Chwilowo nie moĆŒesz polubiÄ tej opinii
ZgĆoĆ komentarz
ZgĆoszenie wysĆane
Twoje zgĆoszenie nie moĆŒe zostaÄ wysĆane
Napisz swojÄ opiniÄ
Recenzja zostaĆa wysĆana
Twoja recenzja nie moĆŒe byÄ wysĆana
Opis
Sylicynar to produkt leczniczy stosowany w stanach po uszkodzeniach wÄ troby oraz wspomagajÄ co w zaburzeniach czynnoĆci wÄ troby.
SkĆad
Substancje czynne: wyciÄ g suchy z ziela karczocha (Cynarae herbae extractum), wyciÄ g (w postaci oczyszczonego wyciÄ gu suchego) z Ćuski ostropestu (Silybi mariani fructus extractum).
1 tabletka zawiera 140 mg wyciÄ gu suchego z ziela karczocha (Cynarae herbae extractum, DER 3-7:1, ekstrahent: woda), 28,6 mg wyciÄ gu suchego z Ćuski ostropestu (Silybi mariani fructus extractum, DER 20-34:1, ekstrahent: metanol 90%).
Substancje pomocnicze: benzoesan sodu E211 (dodany do wyciÄ gu), rdzeĆ: celuloza mikrokrystaliczna, sodowy glikolan skrobi, powidon, talk, stearynian magnezu, skĆadniki otoczki: hypromeloza, makrogol 6000, czerĆ brylantowa E151, ĆŒĂłĆcieĆ chinolinowa E104, czerwieĆ koszenilowa E124.
Dawkowanie
Ten lek naleĆŒy zawsze stosowaÄ dokĆadnie tak, jak opisano to w ulotce dla pacjenta lub wedĆug zaleceĆ lekarza lub farmaceuty.
Sylicynar stosuje siÄ doustnie. Jego dawkowanie u dorosĆych i dzieci powyĆŒej 12 lat to 3 razy dziennie po 2 tabletki po jedzeniu. Produkt wymaga systematycznego stosowania. Okres terapii naleĆŒy konsultowaÄ z lekarzem.
DziaĆanie
DziaĆanie tabletek Sylicynar zwiÄ zane jest z wĆaĆciwoĆciami wyciÄ gu z karczocha. Ekstrakt stymuluje wydzielanie i przepĆyw ĆŒĂłĆci oraz wzrost wydalania wody. WzmoĆŒony przepĆyw ĆŒĂłĆci wspomaga trawienie tĆuszczĂłw i dziaĆa ochronnie w stosunku do bĆony Ćluzowej jelita, wraĆŒliwej na dziaĆanie kwasĂłw. Ponadto kwasy ĆŒĂłĆciowe uwolnione do dwunastnicy stymulujÄ perystaltykÄ jelitowÄ wpĆywajÄ c na poprawÄ procesĂłw trawienia. WzmoĆŒony przepĆyw ĆŒĂłĆci wspomaga trawienie tĆuszczĂłw i dziaĆa ochronnie w stosunku do bĆony Ćluzowej jelita.
Ponadto, zawarta w leku sylimaryna posiada zespĂłĆ flawonolignanĂłw: sylibiny, izosylibiny, sylidiaminy i sylikrystyny. DziaĆanie ochronne sylimaryny na wÄ trobÄ zwiÄ zane jest m.in. z jej wĆaĆciwoĆciami przeciwutleniajÄ cymi. PrzekĆada siÄ to na stabilizacjÄ bĆon komĂłrkowych hepatocytĂłw, co chroni przed szkodliwym dziaĆaniem substancji toksycznych.
Wskazania
Sylicynar przeznaczony jest to stosowania w stanach po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wÄ troby spowodowanych m.in. czynnikami toksycznymi (np. alkohol, Ćrodki ochrony roĆlin). WspomagajÄ co w zaburzeniach czynnoĆci wÄ troby oraz przy podwyĆŒszonym stÄĆŒeniu cholesterolu i trĂłjglicerydĂłw w surowicy krwi, przy zachowaniu diety niskotĆuszczowej.
Przeciwwskazania
Nie stosowaÄ leku Sylicynar w przypadku niedroĆŒnoĆci drĂłg ĆŒĂłĆciowych czy nadwraĆŒliwoĆci na ktĂłrykolwiek ze skĆadnikĂłw preparatu, w tym karczochy lub roĆliny z rodziny Compositae.
DziaĆania niepoĆŒÄ dane
Jak kaĆŒdy lek, lek ten moĆŒe powodowaÄ dziaĆania niepoĆŒÄ dane, chociaĆŒ nie u kaĆŒdego one wystÄ piÄ .
Istnieje moĆŒliwoĆÄ wystÄ pienia zaburzeĆ ĆŒoĆÄ dkowo-jelitowych oraz Ćagodnego dziaĆania przeczyszczajÄ cego.
Reakcja alergiczna moĆŒe byÄ teĆŒ spowodowana obecnoĆciÄ innych skĆadnikĂłw produktu, takich jak np. czerĆ brylantowa.
OstrzeĆŒenia i Ćrodki ostroĆŒnoĆci
W przypadku kamicy ĆŒĂłĆciowej naleĆŒy przed zastosowaniem skonsultowaÄ siÄ z lekarzem. Podczas terapii i po jej zakoĆczeniu naleĆŒy unikaÄ ĆrodkĂłw szkodliwych dla wÄ troby.
Sylicynar zawiera 0,06 mg benzoesanu sodu E211 w kaĆŒdej tabletce, co odpowiada 0,16 mg/g. Substancja ta moĆŒe zwiÄkszaÄ ryzyko ĆŒĂłĆtaczki (zaĆŒĂłĆcenie skĂłry i biaĆkĂłwek oczu) u noworodkĂłw (do 4. tygodnia ĆŒycia).
Lek zawiera mniej niĆŒ 1 mmol (23 mg) sodu w kaĆŒdej tabletce, to znaczy lek uznaje siÄ za âwolny od soduâ.
Sylicynar zawiera czerĆ brylantowÄ E151 oraz czerwieĆ koszenilowÄ E124, ktĂłre mogÄ powodowaÄ reakcje alergiczne.
Podczas terapii i po jej zakoĆczeniu naleĆŒy unikaÄ ĆrodkĂłw szkodliwych dla wÄ troby.
PrzechowywaÄ w temperaturze nie wyĆŒszej niĆŒ 25°C oraz w sposĂłb niedostÄpny dla dzieci.
Stosowanie innych lekĂłw
NaleĆŒy powiedzieÄ lekarzowi o wszystkich lekach, stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a takĆŒe o lekach, ktĂłre pacjent planuje stosowaÄ
CiÄ ĆŒa i karmienie piersiÄ
W okresie ciÄ ĆŒy i karmienia piersiÄ przed zastosowaniem naleĆŒy skontaktowaÄ siÄ z lekarzem.
Stosowanie leku u dzieci i mĆodzieĆŒy
Ze wzglÄdu na brak danych potwierdzajÄ cych bezpieczeĆstwo stosowania, nie zaleca siÄ stosowania u dzieci w wieku poniĆŒej 12 lat.