Panaprex, 500 mg, tabletki powlekane, 12 sztuk

3,66 zł
Ilość

Przeznaczenie
Ból
Gorączka
Przeziębienie i grypa
Rodzaj
tabl.powl.
Pojemność
12 szt.
Typ produktu
Lek
Opinie (0)
(0)

Tabletki powlekane Panaprex to lek przeciwgorączkowy i przeciwzapalny, który zawiera paracetamol. Panaprex jest przeznaczony dla osób dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat w leczeniu łagodnych do umiarkowanych bóli, jak migrena, bóle kości, stawów, zębów czy menstruacyjne. Produkt leczniczy można również stosować w leczeniu objawowym grypy lub przeziębienia.


Skład

Substancją czynną leku jest paracetamol.


1 tabletka powlekana zawiera 500 mg paracetamolu.


Substancje pomocnicze: rdzeń tabletki (celuloza mikrokrystaliczna, powidon K90, woda oczyszczona, krzemionka koloidalna bezwodna, kroskarmeloza sodowa, sodu stearylofumaran), otoczka Opadry 200 White (alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E 171), talk, makrogol 3350, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), sodu węglan).


Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.


Lek stosuje się doustnie, popijając tabletki wodą. Dawkowanie Panaprexu zależy od wieku i wagi pacjenta.


Wiek i waga pacjenta Dawka jednorazowa Maksymalna dawka dobowa

Dorośli i młodzież powyżej 12 lat o masie ciała od 40 do 50 kg 1 tabletka powlekana, w razie konieczności co min, 4 godziny do 6 razy na dobę 6 tabletek powlekanych

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat o masie ciała powyżej 50 kg 1 do 2 tabletek powlekanych, w razie konieczności co min. 4 godziny do 4 razy na dobę 8 tabletek powlekanych

Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej należy zwrócić się do lekarza.


Działanie

Zawarty w leku Panaprex paracetamol łagodzi ból i zmniejsza gorączkę.


Wskazania

Lek jest wskazany w leczeniu gorączki (w przeziębieniu, grypie) oraz w objawowym leczeniu bólu różnego pochodzenia o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Panaprex wykazuje działanie przeciwbólowe w leczeniu bólów takich jak: bóle głowy, migrena, bóle kości i stawów, bóle mięśni, bóle pleców, bóle zębów, bóle pooperacyjne, bolesne miesiączkowanie, ból gardła.


Przeciwwskazania

Nie stosować Panaprexu u osób uczulonych na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Do przeciwwskazań należy również ciężka niewydolność nerek, wątroby oraz choroba alkoholowa.


Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.


Rzadko występujące działania niepożądane (mogą dotyczyć do 1 na 1000 osób): niektóre choroby krwi, w tym agranulocytoza, małopłytkowość, plamica małopłytkowa, niedokrwistość hemolityczna, leukopenia, zaburzenia dotyczące płytek krwi (zaburzenia krzepnięcia krwi) i zaburzenia dotyczące komórek macierzystych (zaburzenia dotyczące komórek krwionośnych w szpiku kostnym); reakcje alergiczne; depresja, splątanie i omamy; drgawki i bóle głowy; zaburzenia widzenia; obrzęk (nieprawidłowe gromadzenie się płynu pod skórą); ból brzucha, krwawienie z żołądka lub jelit, biegunka, nudności, wymioty; zaburzenia czynności wątroby, niewydolność wątroby, żółtaczka (z objawami takimi jak zażółcenie skóry i oczu), marskość wątroby (martwica komórek wątroby); wysypka, świąd, pocenie się, pokrzywka, czerwone plamy na skórze, obrzęk naczynioruchowy z objawami, takimi jak obrzęk twarzy, warg, gardła lub języka; zawroty głowy, ogólne złe samopoczucie, gorączka, uspokojenie, interakcje z lekami; przedawkowanie i zatrucie.


Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (u 1 na 10 000 osób): pancytopenia (zmniejszenie liczby krwinek); reakcje alergiczne, należy wówczas przerwać leczenie, w tym obrzęk naczynioruchowy, trudności w oddychaniu, pocenie się, nudności, spadek ciśnienia tętniczego, wstrząs i anafilaksja; małe stężenie cukru we krwi; hepatotoksyczność (uszkodzenie wątroby spowodowane chemikaliami), mętny mocz oraz zaburzenia nerek, skurcz oskrzeli (trudności z oddychaniem) u pacjentów z nadwrażliwością na aspirynę i inne leki przeciwzapalne; krwiomocz (krew w moczu), moczenie mimowolne (niemożność oddawania moczu).


Częstość nieznana: ostra uogólniona osutka krostkowa (wysypka polekowa charakteryzująca się licznymi, małymi, głównie nie pęcherzykowymi, sterylnymi krostkami), ciężka wysypka lub łuszcząca się skóra, zespół Stevensa-Johnsona (ciężka choroba skóry zagrażające życiu), obrzęk skóry, pęcherze lub wysypka spowodowane przyjęciem paracetamolu.


Ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas stosowania leku należy zachować szczególną ostrożność u osób z zaburzoną czynnością nerek oraz u osób z zaburzoną czynnością wątroby.


W czasie stosowania Paracetamolu Aurovitas nie należy spożywać napojów alkoholowych.


Lek zawiera paracetamol, więc aby uniknąć przedawkowania, należy upewnić się, czy inne przyjmowane przez pacjenta produkty nie zawierają również tej substancji czynnej.


Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem i wilgocią.


Pozostałe ostrzeżenia dostępne są w ulotce dołączonej do opakowania.


Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.


Panaprex może wchodzić w interakcje z:


ryfampicyną, izoniazydem, lekami przeciwpadaczkowymi,

inhibitorami MAO,

lekami pobudzającymi perystaltykę, np. domperidon, cyzapryd, metoklopramid,

lekami hamującymi perystaltykę lub wchłanianie w przewodzie pokarmowym, np. cholestyramina, ciproflokasacyna, lewodopa,

lekami spowalniającymi wydalanie paracetamolu, np.probenecyd, salicylamid,

lekami przeciwzakrzepowymi z grupy kumaryn, np. warfaryna,

zydowudyną,

lekami z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Alkohol może zwiększać ryzyko wystąpienia toksycznego uszkodzenia wątroby. Podczas leczenia paracetamolem nie należy spożywać alkoholu.


Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.


Ciąża

Lek Panaprex można podawać kobietom w ciąży, jeśli jest to konieczne. Należy stosować możliwie najmniejszą dawkę skutecznie łagodzącą ból lub obniżającą gorączkę i przyjmować lek przez możliwie jak najkrótszy czas. Jeżeli ból nie zostanie złagodzony lub gorączka się nie obniży lub jeżeli konieczne będzie zwiększenie częstości przyjmowania leku, należy skonsultować się z lekarzem.


Karmienie piersią

Po podaniu doustnym paracetamol jest w niewielkich ilościach wydzielany do mleka. Nie odnotowano żadnego niekorzystnego wpływu na karmione niemowlęta. Podczas karmienia piersią mogą być stosowane dawki zalecane w punkcie 3 ulotki, jednakże tak jak inne leki, lek ten powinien być stosowany w czasie karmienia piersią, w najmniejszej skutecznej dawce i możliwie rzadko.


Wpływ na badania laboratoryjne

Przed wykonaniem badań laboratoryjnych pacjent powinien powiedzieć lekarzowi, że przyjmuje lek zawierający paracetamol, gdyż wyniki badań oceniających stężenie kwasu moczowego i cukru we krwi mogą być zmienione. Odnotowano również niewielkie i przemijające zwiększenie poziomu enzymów wątrobowych.


Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Panaprex jest przeznaczony dla młodzieży w wieku powyżej 12 lat.

10 Przedmioty
Przeznaczenie
Ból
Gorączka
Przeziębienie i grypa
Rodzaj
tabl.powl.
Pojemność
12 szt.
Wiek
Dla dorosłych
Dla seniorów
Dziecko
od 12 roku życia
Działanie
Przeciwbólowe
Przeciwgorączkowe
Przeciwzapalne
Typ produktu
Lek
Producent
OLIMP LABORATORIES
Postać
TABL.POWL.
Dawka
500 MG
Kraj
POLSKA