

Chwilowo nie możesz polubić tej opinii
Zgłoś komentarz
Zgłoszenie wysłane
Twoje zgłoszenie nie może zostać wysłane
Napisz swoją opinię
Recenzja została wysłana
Twoja recenzja nie może być wysłana
Vitaminum C 200 mg lek przeznaczony dla osób dorosłych i dzieci powyżej 5. roku życia. Uzupełnia niedobór witaminy C w stanach zwiększonego zapotrzebowania.
Wskazania
Lek Vitaminum C Teva 200 mg jest wskazany w profilaktyce i uzupełnianiu niedoboru witaminy C w organizmie w okresach rekonwalescencji po chorobach infekcyjnych, gojeniu ran po oparzeniach oraz u osób palących papierosy.
Lek można stosować pomocniczo w leczeniu niedokrwistości z niedoboru Żelaza, wstanach zapalnych skóry oraz błon śluzowych układu oddechowego, pokarmowego i moczowego.
Działanie
Witamina C bierze udział w procesach utleniania i redukcji w organizmie, uczestniczy w powstawaniu kolagenu, wpływa na elastyczność włosowatych naczyń krwionośnych, jest niezbędna do właściwego rozwoju chrząstki i kości oraz prawidłowego przebiegu gojenia się ran. Pobudza wytwarzanie prostacykliny działającej ochronnie na naczynia krwionośne i hamuje wytwarzanie tromboksanu sprzyjającego skurczowi i zatorom naczyń. Wykazuje właściwości przeciwutleniajace, hamuje powstawanie nadtlenków lipidów (tłuszczów) oraz unieczynnia wolne rodniki nadtlenkowe. Jest niezbędna w przemianach hormonów nadnerczy. Pośrednio bierze udział w procesach przemian fenyloalaniny, tyrozyny, noradrenaliny, histaminy, kwasu foliowego, a także lipidów, białek i karnityny. W przewodzie pokarmowym zwiększa wchłanianie żelaza. Oznakami niedoboru witaminy C są: złe samopoczucie, drażliwość, bóle stawów, nadmierne rogowacenie mieszków włosowych, krwawienie z dziąseł i z nosa oraz wybroczyny.
Przeciwwskazania
Nie należy przyjmować leku Witamina C monovitan:
jeśli pacjent ma uczulenie na kwas askorbowy lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
nie należy stosować dużych dawek witaminy C (powyżej 1 g na dobę) w kamicy nerkowej oraz w zaburzeniach metabolizmu żelaza.
nie powinna być stosowana w okresie ciąży i karmienia piersią.
Przyjmowanie
Lek należy stosować w trakcie posiłku.
Dorośli: zapobiegawczo: 100 mg na dobę, pomocniczo w leczeniu: od 100 mg do 500 mg na dobę;
Dzieci: od 5 roku życia: pomocniczo w leczeniu: od 100 mg do 200 mg na dobę.
Interakcje
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.
Kwas askorbowy nasila wchłanianie przyjmowanych jednocześnie związków żelaza.
Przy równoczesnym podawaniu leków kwasu acetylosalicylowego i kwasu askorbowego obserwuje się wzrost wydalania kwasu askorbowego, a zmniejszenie wydalania kwasu acetylosalicylowego.
Kwas askorbowy zwiększa szybkość usuwania z organizmu trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych i amfetaminy, zmniejsza skuteczność pochodnych fenotiazyny (leki przeciwuczuleniowe i stosowane w psychiatrii), antybiotyków aminoglikozydowych (np. gentamicyna, amikacyna), zwiększa stężenie estrogenów w surowicy krwi (hormony żeńskie, wchodzące m.in. w skład doustnych środków antykoncepcyjnych).
Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Kwas askorbowy przenika przez łożysko.
Nie zaleca się stosowania dużych dawek kwasu askorbowego u kobiet w ciąży, ze względu na możliwość wystąpienia objawów niedoboru witaminy C u noworodków, po ustaniu dostaw przez łożysko.
Należy zachować ostrożność i nie stosować dużych dawek bez zalecenia lekarza.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek Vitaminum CTeva 200 mg może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Lek jest na ogół dobrze tolerowany. Przyjmowanie dużych dawek kwasu askorbowego (powyżej 1 g na dobę) moŜe jednak wywołać działania niepożądane takie jak: nudności, wymioty, biegunki, zgaga, wysypki skórne, ból głowy, zwiększone wydalanie moczu.
Długotrwałe stosowanie witaminy C w dawkach powyżej 1 g na dobę powoduje zwiększone wydalanie szczawianów z moczem, może również wywołać tworzenie kamieni moczanowych i cystynowych, szczególnie u pacjentów z kamicą dróg moczowych lub poddawanych hemodializie.
Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane nie wymienione w ulotce, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę.
Przechowywanie
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed
światłem. Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Nie stosować leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji lub domowych pojemników na odpadki.
Należy zapytać farmaceutę co zrobić z lekami, których się już nie potrzebuje. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
Składniki
Substancją czynną leku jest Kwas askorbowy.
Inne składniki leku to Laktoza jednowodna, Powidon, Talk, Magnezu stearynian, Skrobia ziemniaczana.
Otoczka: Hypromeloza, Tytanu dwutlenek (E 171), Glicerol, Magnezu stearynian, Polisorbat 80, Ksylitol, Aromat cytrynowy, Lak Żółcieni chinolinowej (E 104).