

Chwilowo nie możesz polubić tej opinii
Zgłoś komentarz
Zgłoszenie wysłane
Twoje zgłoszenie nie może zostać wysłane
Napisz swoją opinię
Recenzja została wysłana
Twoja recenzja nie może być wysłana
Opis
Aphtin to lek w formie roztworu do stosowania w jamie ustnej. Produkt leczniczy zawiera boraks, czyli tetraboran sodu, o łagodnym działaniu antyseptycznym. Aphtin stosouje się do odkażania śluzówki jamy ustnej, np. przy pleśniawkach.
Skład
Substancją czynną leku jest tetraboran sodu (boraks).
1 g roztworu leku zawiera 200 mg boraksu.
Substancja pomocnicza gliceryna 86%..
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek stosuje się w jamie ustnej. O ile lekarz nie zaleci inaczej to dawkowanie Aphtinu to 1 lub 2 krople roztworu wsmarowane w zmienione chorobowo miejsca 2 do razy na dzień. Produkt należy stosować 3 do 10 dni.
U dzieci poniżej 1. roku życia przed zastosowaniem Aphtinu należy skonsultować się z lekarzem, zwykle leczenie pacjentów tym wieku trwa do 3 lub 5 dni.
Działanie
Aphtin działa lekko antyseptycznie, odkaża błonę śluzową jamy ustnej.
Wskazania
Aphtin podaje się w drożdżakowych zakażeniach błony śluzowej jamy ustnej (pleśniawki).
Przeciwwskazania
Nie stosować Aphtinu u osób nadwrażliwych na boraks lub glicerynę. Przeciwwskazaniem do zastosowania leku jest również uszkodzenia błony śluzowej w miejscu stosowania.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Jeśli lek stosowany jest długotrwale na uszkodzoną błonę śluzową jamy ustnej, może wystąpić wysypka, brak łaknienia, wymioty, biegunka, zaburzenia menstruacji, drgawki, niedokrwistość.
Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane nie wymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Leku nie należy stosować przez dłuższy czas oraz na rozległe uszkodzenia śluzówki jamy ustnej. Jeśli pojawią się zmiany w miejscu podania produktu leczniczego, należy odstawić lek.
Nie należy połykać leku.
W przypadku pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, produkt leczniczy należy stosować ostrożnie.
Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
W czasie leczenia Aphtinem nie należy stosować miejscowo w jamie ustnej innych produktów leczniczych, a także płynów do higieny jamy ustnej czy żuć gumy.
Stosowanie leku z jedzeniem i piciem
Podczas leczenia produktem nie należy żuć gumy.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie należy stosować Aphtinu w czasie ciąży i karmienia piersią.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Przed zastosowaniem produktu leczniczego u dzieci w wieku poniżej 1. roku życia należy skonsultować się z lekarzem.