

NiQutin MINI to lek ułatwiający rzucenie palenia tytoniu w ramach nikotynowej terapii zastępczej. Tabletki do ssania dostarczają dawkę nikotyny, przez co łagodzą objawy głodu nikotynowego i ułatwiają powstrzymywanie się od zapalenia papierosa. Końcowym celem terapii nikotynizmu jest trwałe rzucenie palenia. 1,5 mg NiQuitin Mini jest przeznaczony dla osób dorosłych palących 20 lub mniej papierosów dziennie.
Skład
Substancją czynną leku jest nikotyna w postaci nikotyny z kationitem
1 tabletka zawiera 4 mg nikotyny w postaci nikotyny z kationitem.
Substancje pomocnicze: mannitol, sodu alginian, guma ksantan, potasu wodorowęglan, wapnia polikarbofil, sodu węglan bezwodny, acesulfam potasowy, magnezu stearynian, aromat mentolowy 020184, aromat mięty pieprzowej 022173, aromat korygujący smak 031431.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak opisano to w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.
Dorośli:
Nawet po zakończeniu terapii może wystąpić chęć zapalenia papierosa, można wtedy również zastosować lek.
Nie należy przekraczać zalecanego dawkowania. Należy stosować lek zgodnie z zaleceniami i nie przyjmować więcej niż 15 tabletek w ciągu doby.
Działanie
Lek NiQuitin MINI pomaga rzucić palenie zastępując pacjentowi część nikotyny, łagodzi część nieprzyjemnych objawów wynikającyc z odstawienia papierosób oraz łagodzi objawy głodu nikotynowego.
Wskazania
NiQuitin MINI jest stosowany w leczeniu uzależnienia od tytoniu. Końcowym celem terapii jest trwałe zaprzestanie palenia tytoniu.
Przeciwwskazania
Kiedy nie stosować leku NiQuitin MINI:
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Bardzo często występujące działania niepożądane (u 1 na 10 pacjentów):
Często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 100 pacjentów):
Niezbyt często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 1000 pacjentów):
Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (u 1 na 10000 pacjentów):
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Kobiety w ciąży powinny rzucić palenie bez stosowania nikotynowej terapii zastępczej. Jeżeli jednak się to nie uda, lekarz lub farmaceuta może zalecić stosowanie nikotynowej terapii zastępczej wspierającej próbę rzucenia palenia, ponieważ będzie ona korzystniejsza dla rozwoju dziecka niż kontynuowanie palenia.
Decyzję o zastosowaniu nikotynowej terapii zastępczej podczas ciąży należy podjąć możliwie najwcześniej.
Kobiety karmiące piersią powinny rzucić palenie bez stosowania nikotynowej terapii zastępczej. Jeżeli jednak się to nie uda, lekarz lub farmaceuta może zalecić stosowanie nikotynowej terapii zastępczej. Kiedy kobieta karmiąca piersią stosuje nikotynową terapię zastępczą, ilość nikotyny którą niemowlę dostaje z mlekiem matki jest niewielka i znacznie mniej szkodliwa niż bierne palenie, na które niemowlę byłoby narażone w przypadku kontynuowania palenia przez matkę.
Najlepiej stosować nikotynową terapię zastępczą dostarczając w ciągu dnia pojedyncze dawki nikotyny (np. tabletki do ssania lub gumy do żucia, a nie plastry). Najlepiej karmić dziecko tuż przed zażyciem tabletki, ponieważ dostanie ono wtedy najmniejszą możliwą dawkę nikotyny.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Dzieci w wieku poniżej 12 lat nie mogą stosować leku. Lek może być podawany młodzieży w wieku 12-17 lat jedynie po zaleceniu przez lekarza lub farmaceutę.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
Zaprzestanie palenia może spowodować trudności w koncentracji i nasilać rozdrażnienie.