

Chwilowo nie moĆŒesz polubiÄ tej opinii
ZgĆoĆ komentarz
ZgĆoszenie wysĆane
Twoje zgĆoszenie nie moĆŒe zostaÄ wysĆane
Napisz swojÄ opiniÄ
Recenzja zostaĆa wysĆana
Twoja recenzja nie moĆŒe byÄ wysĆana
SkĆad:
1 tabletka zawiera: substancje czynne â 250mg paracetamolu, 150mg propyfenazonu, 50mg kofeiny. Substancje pomocnicze: hydroksypropylometyloceluloza, celuloza mikrokrystaliczna, esma-spreng, skrobia kukurydziana, talk, stearynian magnezu (substancja przeciwzbrylajÄ ca), koloidalny dwutlenek krzemu.
DziaĆanie:
Lek przeciwbĂłlowy Saridon to szybki i skuteczny sposĂłb na bĂłl i gorÄ czkÄ. DziÄki zawartoĆci aĆŒ trzech substancji aktywnych moĆŒe byÄ z powodzeniem stosowany w bĂłlach pooperacyjnych, miesiÄ czkowych i reumatycznych. Paracetamol dziaĆa przeciwbĂłlowo i przeciwgorÄ czkowo, hamuje aktywnoĆÄ enzymu odpowiedzialnego za syntezÄ prostaglandyn, czyli cyklooksygenazy 2 (COX-2) w mĂłzgu i w rdzeniu krÄgowym. Jest bezpieczny dla ĆŒoĆÄ dka, nie uszkadza bĆony Ćluzowej, nie zaburza rĂłwnieĆŒ procesu krzepniÄcia krwi. Propyfenazol wykazuje trojakie dziaĆanie â przeciwbĂłlowe, przeciwgorÄ czkowe i przeciwzapalne. Natomiast kofeina delikatnie pobudza oĆrodkowy ukĆad nerwowy oraz zwiÄksza skutecznoĆÄ dziaĆania paracetamolu. Saridon dziaĆa szybko, po 30 minutach od przyjÄcia dawki leku moĆŒna odczuÄ zmniejszenie bĂłlu.
Zastosowanie:
Saridon to lek wskazany do stosowania w bĂłlach gĆowy, zÄbĂłw, dolegliwoĆciach reumatycznych, bĂłlach pooperacyjnych, przy gorÄ czce w przebiegu przeziÄbienia i grypy oraz przy bolesnych miesiÄ czkach.
Przeciwwskazania:
NadwraĆŒliwoĆÄ na propyfenazon, paracetamol, kofeinÄ, pirazolony lub pochodne tych zwiÄ zkĂłw (fenazon, aminofenazon, metamizol), fenylbutazon, kwas acetylosalicylowy, wrodzony niedobĂłr dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, ostra porfiria wÄ trobowa. Nie stosowaÄ u dzieci poniĆŒej 12. roku ĆŒycia.
DziaĆania niepoĆŒÄ dane:
Podczas stosowania mogÄ wystÄ piÄ: reakcje alergiczne â wysypka skĂłrna, pokrzywka; reakcje nadwraĆŒliwoĆci â ĆwiÄ d, rumieĆ, pokrzywka, obrzÄk naczynioruchowy, dusznoĆÄ, astma. W pojedynczych przypadkach: reakcje anafilaktyczne, wstrzÄ s anafilaktyczny (ostra, zagraĆŒajÄ ca ĆŒyciu reakcja alergiczna), maĆopĆytkowoĆÄ (zmniejszenia liczby pĆytek krwi), leukopenia (zmniejszenie liczby krwinek biaĆych), agranulocytoza (niedobĂłr granulocytĂłw) i pancytopenia (niedobĂłr wszystkich prawidĆowych elementĂłw morfotycznych krwi, tj. krwinek czerwonych, krwinek biaĆych i pĆytek krwi). W przypadku pojawienia siÄ nowych objawĂłw niepoĆŒÄ danych naleĆŒy skontaktowaÄ siÄ z lekarzem lub farmaceutÄ .
Informacje dodatkowe:
SkĆadniki leku przenikajÄ przez ĆoĆŒysko oraz do mleka kobiet karmiÄ cych piersiÄ .
Ze wzglÄdu na zawartoĆÄ kofeiny stosowanie w przypadku nadciĆnienia, choroby wrzodowej i dusznicy bolesnej skonsultowaÄ z lekarzem.
Dawkowanie:
StosowaÄ zgodnie z zaleceniami lekarza. Zaleca siÄ stosowaÄ 1-2 tabletki do trzech razy na dobÄ u dorosĆych, u mĆodzieĆŒy w wieku 12-16 lat 1 tabletkÄ do 3 razy na dobÄ. Nie naleĆŒy przekraczaÄ sugerowanych porcji leku. Zawsze pamiÄtaÄ, aby popiÄ tabletki duĆŒÄ iloĆciÄ wody. Bez konsultacji z lekarzem nie stosowaÄ produktu dĆuĆŒej niĆŒ tydzieĆ.