Apap Intense 0,2g+0,5g, 10 tabletek

14,08 zł
Ilość

Marka
LUTAMAX
Przeznaczenie
Ból
Gorączka
Migrena
Mięśnie i stawy
Rodzaj
Tabletki
Pojemność
10 sztuk
Typ produktu
Lek
Substancja czynna
Ibuprofenum, Paracetamolum
Opinie (0)
(0)

Opis

Tabletki powlekane Apap intense to lek zawierający połączenie paracetamolu i ibuprofenu. Substancje te zmniejszają gorączkę oraz łagodzą ból, ale efekt terapeutyczny osiągają w różny sposób i w połączeniu działają silniej niż z osobna. Apap intense podaje się w krótkotrwałym leczeniu umiarkowanego i łagodnego bólu: głowy, zębów, pleców, miesiączkowego czy migreny. Tabletki stosuje się również w objawach grypy czy przeziębienia, jak gorączka. Lek przeznaczony dla osób dorosłych.

Skład

Substancjami czynnymi leku są ibuprofen (ibuprofenum) oraz paracetamol (paracetamolum).

1 tabletka powlekana zawiera 200 mg ibuprofenu i 500 mg paracetamolu.

Substancje pomocnicze: Rdzeń tabletki: skrobia kukurydziana, krospowidon (Typ A), krzemionka koloidalna bezwodna, powidon K-30, skrobia, żelowana kukurydziana, talk, kwas stearynowy. Otoczka: alkohol poliwinylowy, talk, makrogol 3350, tytanu dwutlenek (E171).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek podaje się doustnie, popijając wodą podczas posiłku.

Dawkowanie APAPu inetense dla osób powyżej 18 lat to 1 tabletka powlekana. Jeśli objawy nie ustąpią to po 6 godzinach można przyjąć kolejną (w skrajnym przypadku 2 tabletki). Maksymalna dawka dobowa leku to 6 tabletek powlekanych.

Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy okres niezbędny do ustąpienia objawów. Nie należy stosować leku APAP intense dłużej niż przez 3 dni. W przypadku utrzymywania się lub nasilenia objawów, należy skonsultować się z lekarzem.

Działanie

Tabletki powlekane APAP intense działają przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, ale według różnych mechanizmów. Ponadto, ibuprofen z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) wykazuje również efekt przeciwzapalny i zmniejsza obrzęk. Połączenie paracetamolu z ibuprofenem wzmacnia ich działanie w porównaniu z tym jaki wykazują z osobna.

Wskazania

APAP intense podaje się w krótkotrwałym leczeniu łagodnego lub umiarkowanego bólu związanego z migreną, bólu głowy, bólu pleców, bólów menstruacyjnych, bólu zęba, bólów reumatycznych, bólu mięśni, bólu związanego z łagodnymi postaciami zapalenia stawów, leczeniu objawów przeziębienia oraz grypy, bólu gardła lub gorączki.

Przeciwwskazania

Nie stosować APAPu intense u osób uczulonych na ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, inne leki z grupy NLPZ, paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Przeciwwskazaniem do zastosowania leku jest owrzodzenie czy krwawienie w obrębie żołądka/dwunastnicy; zaburzenia krzepnięcia krwi, niewydolność nerek, wątroby lub serca.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

NALEŻY PRZERWAĆ STOSOWANIE oraz skontaktować się z lekarzem jeśli wystąpią:
- zgaga, niestrawność,
- objawy krwawienia z przewodu pokarmowego (silny ból brzucha, krwawe wymioty lub wymioty zawierające cząsteczki o ciemnej barwie, które przypominają fusy kawy, krew w stolcu, czarne smoliste stolce),
- objawy zapalenia opon mózgowych takie jak sztywność karku, bóle głowy, nudności lub wymioty, gorączka lub uczucie dezorientacji,
- objawy ciężkiej reakcji alergicznej (obrzęk twarzy, języka lub gardła, trudności w oddychaniu, nasilenie astmy),
- ciężkie reakcje skórne, określane jako zespół DRESS (częstotliwość nieznana). Do objawów zespołu DRESS należą: wysypka skórna, gorączka, obrzęk węzłów chłonnych oraz zwiększenie liczby eozynofilów.

APAP intensive może powodować:

Często (mogą wystąpić u 1 na 10 osób): bóle brzucha lub złe samopoczucie, nudności lub wymioty, biegunka; zwiększona aktywność enzymów wątrobowych (w badaniach krwi).

Niezbyt często (mogą wystąpić u 1 na 100 osób): ból głowy i zawroty głowy, gazy i zaparcia, wysypka, obrzęk twarzy; zmniejszenie liczby krwinek czerwonych lub zwiększenie liczby płytek krwi (komórki krwi biorące udział w krzepnięciu krwi).

Bardzo rzadko (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 10 000 osób): zmniejszenie liczby krwinek (objawiające się bólem gardła, owrzodzeniem jamy ustnej, objawami grypopodobnymi, silnym zmęczeniem, niewyjaśnionymi krwawieniami, powstawaniem siniaków oraz krwawieniami z nosa); zaburzenia widzenia, dzwonienie w uszach, uczucie wirowania; dezorientacja, depresja, omamy; zmęczenie, ogólne złe samopoczucie; ciężkie reakcje skórne, w tym powstawanie pęcherzy; wysokie ciśnienie krwi, zatrzymanie wody w organizmie; zaburzenia czynności wątroby (objawiające się zażółceniem skóry oraz białkówek oczu); zaburzenia czynności nerek (objawiające się zwiększonym lub zmniejszonym oddawaniem moczu, puchnięciem nóg); niewydolność serca (objawiające się dusznością, obrzękiem).

Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych): Czerwona, łuszcząca się wysypka z guzkami podskórnymi oraz pęcherze, głównie w okolicy fałdów skórnych, na tułowiu i kończynach górnych, z towarzyszeniem gorączki we wczesnych etapach terapii (ostra uogólniona osutka krostkowa). Jeśli takie objawy wystąpią, należy przerwać przyjmowanie leku i niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem w przypadku: osób w podeszłym wieku, pacjentów z astmą, zaburzeniami czynności serca, wątroby, nerek, jelit czy nerek, chorych na toczeń rumieniowaty układowy , osób z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi albo przewlekłym zapaleniem jelit. Porady lekarza wymaga również sytuacja taka jak: niewydolność serca, dławica piersiowa (ból w klatce piersiowej), pacjent miał atak serca, operację pomostowania, cierpi na chorobę tętnic obwodowych (słabe krążenie krwi w nogach z powodu zwężenia lub zablokowania tętnic) lub jeśli przeszedł jakikolwiek udar (w tym mini-udar lub przemijający atak niedokrwienny, TIA); pacjent choruje na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, występuje u niego zwiększone stężenie cholesterolu, w jego rodzinie występowała choroba serca lub udar, bądź jeśli pacjent pali tytoń.

Przyjmowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, takich jak ibuprofen, może wiązać się z niewielkim wzrostem ryzyka zawału serca lub udaru, w szczególności, gdy są stosowane w dużych dawkach. Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku lub czasu trwania leczenia.

Lek ten należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Lek ten nie wymaga specjalnych warunków przechowywania.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

APAP intense może wchodzić w interakcje z:

  • paracetamolem oraz innymi lekami z grupy NLPZ (np. ibuprofen, kwas acetylosalicylowy) - możliwość przedawkowania,
  • kortykosteroidami w tabletkach,
  • antybiotykami,
  • lekami przeciwwymiotnymi,
  • lekami pobudzającymi prace serca,
  • lekami obniżającymi poziom cholesterolu,
  • lekami moczopędnymi,
  • lekami immunosupresyjnymi (np. metotreksat, ctklosporyna, takrolimus),
  • leki przeciwdepresyjne lub stosowane w leczeniu manii (np. lit, SSRI),
  • mifeprystonem,
  • lekami przeciw wirusowi HIV (np. zydowudnyna),
  • lekami przeciwzakrzepowymi,
  • lekami obniżającymi ciśnienie krwi ( inhibitory ACE, antagoniści receptora angiotensyny II).

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

W celu zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia działań niepożądanych, lek APAP intense należy przyjmować w trakcie jedzenia.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie stosować APAPu intense w ostatnich 3 miesiącach ciąży. Należy zachować szczególną ostrożność u kobiet w pierwszych 6 miesiącach ciąży.

Wpływ na płodność

APAP intense może powodować trudności z zajściem w ciążę.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

APAP intense nie jest przeznaczony dla dzieci oraz młodzieży.

6 Przedmioty
Przeznaczenie
Ból
Gorączka
Migrena
Mięśnie i stawy
Rodzaj
Tabletki
Typ skóry
Dowolna
Pojemność
10 sztuk
Wiek
20 +
30 +
40+
50+
Dla dorosłych
Dla seniorów
Działanie
Przeciwbólowe
Przeciwgorączkowe
Przeciwzapalne
Typ produktu
Lek
Substancja czynna
Ibuprofenum, Paracetamolum
Producent
US PHARMACIA SP. Z O.O.
Postać
TABL.POWL.
Dawka
200MG+500MG
Kraj
POLSKA